המדריך ליזם המתחיל – מצא את דרך הזהב להתפתחות מקצועית

רבים מהסטארט אפיסטים הצעירים שכבר החלו להתפתח בעולם היזמי, כמו אילן שרעבי, מתלבטים באשר להשכלה המתאימה למטרות המקצועיות שהציבו לעצמם. הצעירים בימינו מודעים הרבה יותר לכוחם כצרכנים וכיזמים, כממציאים וככוח מוביל דעה בשוק. בעבר היה התואר הראשון הכרח להתקדמות בשוק העבודה ואילו בשנים האחרונות ירד ערכו של זה והפרטים שבאמת מעניינים את מנהלי החברות הגדולות הם המוטיבציה והכישורים האישיים, הניסיון והמטרות העתידיות של העובד.

יזם – לא רק בתחום העסקי

אם אתה מוצא את עצמך מתלבט באשר להמשך הכלכלי והיזמי שלך חשוב שתהיה ברור וממוקד. אם אתה מעוניין להתפתח בתחום המתאים לך ביותר אבל לא מוכן לוותר על יוקרה מחד ועל אורח חיים ברמה גבוהה מאידך – עליך להיות יזם בכל תחומי חייך ולא רק בתחום העסקי. יזם המאמין בחזונו, מכיר את חולשותיו וחוזקותיו ויכול להסתמך על אלו לצורך סלילת הדרך המקצועית המתאימה לו ביותר, זו אשר תוביל אותו להצלחה בתחומי חייו השונים. פעל בהתאם לתכונות המתאימות לך.

ראיית התמונה הכוללת

זכרו כי יזם אמיתי אינו מתעלם מהתמונה השלמה כפי שהיא. על הסיכונים ועל חוסר הוודאות שבה, על נקודות הביטחון בדרך ועל מגוון האפשרויות שהיא מציעה – לטוב ולרע.בין אם אלו האקדמיות שהופרטו והעניקו את הכוח למוסדות פרטיים רבים המציעים קורסים ממוקדים, לימודים מקצועיים וחוגים תחומיים ובין זוהי הגאות של בעלי תואר ראשון אותם ניתן למצוא ברובם – ערכו של התואר הראשון אמנם ירד ומסיימי תואר מדעי המחשב, לדוגמה, מוצאים עצמם עם תעודה אך ללא ניסיון.

מבט לטווח הרחוק

כדי לקבל את ההחלטה המתאימה ביותר לשילוב בחיים יזמיים יש לשקול את כל ההשלכות הנגזרות מהבחירה האישית. לימודים לתואר יצריכו הרבה שעות ריכוז והשקעה, כוח רצון ומאמץ ויותירו מעט מאד זמן להשקעה בפרויקטים שאינם למטרת הלימודים. מאידך, לימודים ממוקדים במסגרת קורס או מכללה פרטית יכולים לעלות סכומי כסף משמעותיים ולא בהכרח לספק את התמיכה הדרושה ללומד, בניגוד למוסדות אקדמאיים המעניקים מסגרת חברתית זו.

לסיכום, תוכל לשאול את עצמך את השאלות הבאות: לכמה זמן בשבוע מצריך אותך המיזם / המיזמים שלך? כמה מהזמן עליך להיות נוכח ומתי תוכל להעמיד נציגים בשמך? האם תוכל לוותר על לימודים למען המיזם? שאלות אלו וחשובות אחרות יכולות לכוון אותך לקבלת ההחלטה המתאימה. החשוב ביותר הוא לא להיכנע במהרה ולפעול בשיקול דעת.