פונדוסקופיה (Fundoscopy) – בדיקת פונדוס עיניים

בדיקת פונדוס (נקרא גם פונדוסקופיה) אופטלמוסקופיה או בדיקת קרקעית העין היא בדיקה שמטרתה לבחון את החלק האחורי של העין. במהלך הבדיקה נבדקים עצב הראייה (נקרא דיסק אופטי), הרשתית וכלי דם גדולים.

איך מבוצעת הבדיקה ?

בדרך כלל האישונים מורחבים כ20-30 דקות טרם הבדיקה על ידי טיפות להרחבת אישונים. ההרחבה מסייעת לרופא העיניים לראות את חלקה האחורי של העין (שכן הבדיקה נעשית על ידי קרן אור שמאירה לתוך העין, דבר שגורם להתכווצות האישונים באופן נורמלי כתגובה לאור במידה ואינם מורחבים באופן מלאכותי על ידי טיפות) . אישון מכווץ כאמור יגביל את שדה הראייה ובכך את נרחבות השטח אותו הבדיקה מכסה.

ישנם שני סוגים של פונדוסקופיה – ישירה ובלתי ישירה.  

בפונדוסקופיה ישירה רופא העיניים מסתכל על הרשתית ישירות. לעומת זאת בבדיקה בלתי ישירה הוא משתמש בעדשה ידנית או באופטלמוסקופ כדי להציג תמונה מוגדלת של רשתית העין. לפעמים לא יהיה צורך בהרחבת האישונים בבדיקה מסוג זה. כמו כן בבדיקה העקיפה נדרש המטופל לשכב או להישען בזמן שרופא העיניים מאיר לתוך העין ובוחן את הרשתית עם עדשה מגדילה. בהשוואה לפונדוסקופיה ישירה, פונדוסקופיה עקיפה מספקת תמונה רחבה יותר, תלת ממדית של הרשתית שקל יותר לפרש.

הבדיקה בדרך כלל נמשכת כמה דקות אך יכולה להתארך אם קיימים ממצאים שדורשים בחינה לעומק. אחרי הבדיקה המטופל עלול לחוות טשטוש ראייה ורגישות לאור במשך כמה שעות עד שפעילות הטיפות שמרחיבות את האישונים תפוג. משמעות הדבר היא שלא ניתן לנהוג אחרי הבדיקה ויש צורך להיערך עם מלווה שיסייע בהתניידות הביתה.

למה מבוצעת פונדוסקופיה ?

פונדוסקופיה מהווה חלק מבדיקת עיניים שגרתית ומאפשרת לזהות מצבים חשובים ברשתית, בניהם היפרדות רשתית , ניוון מקולרי, גלאוקומה, רטינופתיה של עין סוכרתית, יתר לחץ דם ועוד. מצבים מסוימים מערבים את הדיסק האופטי, את כלי הדם המזינים את הרשתית (ורידים ועורקים) או את הרשתית עצמה.

האם הבדיקה כואבת ?

תיתכן אי נוחות בטפטוף הטיפות המרחיבות או עקב הסתנוורות מהאור הבהיר במהלך הבדיקה. הבדיקה עצמה לא אמורה לכאוב. גם לאחר הבדיקה יכולים לסבול מרגישות לאור אם האישונים הורחבו ושימוש במשקפי שמש בשעות הבאות יכול להקל על המצב.